Fytogeografie a zoogeografie
Pod názvem “Fytogeografie a zoogeografie” je vyučována problematika biogeografie jako úvod do problematiky komplexity oboru Biologie a ochrana zájmových organismů. Materiály však mohou sloužit komukoliv se zájmem o souvislosti rozšíření organismů.
Cíle kurzu
Cílem kurzu je seznámit studenty s prostorovou problematikou rozmístění organismů na Zemi. Kurz je rozdělen do několika studijních modulů: (1) prostorové základy biogeografie, (2) obecná biogeografie, (3) další přístupy v biogeografii, (4) regionální fytogeografie a zoogeografie, a (5) biogeografická literatura. První tři moduly jsou předmětem přednášek, čtvrtý samostudia na základě multimediálních materiálů a poslední předmětem cvičení. V modulu prostorové základy biogeografii je věnována pozornost systematizaci poznatků fyzické geografie, v modulu obecné biogeografie je studium zaměřeno na problematiku evolučních faktorů ovlivňujících rozšíření organismů, v modulu dalších přístupů v biogeografii je pozornost věnována ostrovní, historické a ekologické biogeografii, v modulu regionální biogeografie pak prostorovému rozšíření taxonů a v posledním modulu je pozornost věnována kritickému rozboru vybraných biogeografických témat na základě studia vědecké literatury.
Historie kurzu
Úpravy 2022 (vs. 2021):
- v létě 2022 bylo rozhodnuto o likvidaci BOZO na ZF, čili pro poslední rok ponechávám kurz v identické podobě roku 2021
- pokusím se připravit a nahrát prezentace pro scházející geografické kapitoly
- celodenní cvičení v terénu 2022 odpadá!!!!!!!!, jelikož 50 lidí do vlaku směr Holubov nenarvu a peníze na autobus nejsou
Info k předešlým změnám (usnadňující pochopení skladby kurzu) naleznete zde.
Cvičení (jen pro prezenční studium – PS)
Cvičení ke kurzu biogeografie má dvě zásadně odlišné podoby. První je celodenní cvičení v terénu, které proběhne hned na začátku semestru a jehož cílem je seznámení se základy terénní geografie (více zde), a druhou je práce v kampusu s vědeckou biogeografickou literaturou na základě kritického rozboru vybraných biogeografických témat, jež budou přímo navazovat na témata přednášky (více zde).
Zápočet
Požadavky k zápočtu se odvíjejí od dobrých mravů a tradic Jihočeské univerzity, a patří k nim:
- účast na celodenním terénním cvičení (jen pro PS, netýká se KS)
- docházka na cvičení v kampusu, povoleny jsou 2 neomluvené absence (jen pro PS, netýká se KS)
- aktivní účast na cvičeních v kampusu = příprava a prezentace jednoho tématu (podklady zde), připomínky ke všem dalším tématům (jen pro PS, netýká se KS)
- příprava zprávy z vybraného výzkumu (podklady zde) (jen pro KS, netýká se PS)
- splnění zápočtového testu, který by Vás měl připravit na další studium, kde se operuje s regionálně-geografickými pojmy (více zde)
Ke zkoušce
Fyzicky může být předmět zkoušen společně s několika dalšími kurzy – pak vždy platí, že zkouškový test (a opravné zápočtové testy) jsou označeny modrým pruhem!!!!!! Připravena je i elektronická verze zkoušky v Moodle a bude-li volné “počítačová” místnost, pak budeme elektronicky zkoušet i v případě prezenční výuky.
Zkušební test má v podstatě dvě části – část testovou a část textovou.
V první části je vždy 10 otázek na regionální biogeografii (ve většině případů 5x z fytogeo a 5x ze zoogeo), máte vždy na výběr ze čtyř možností a právě jedna odpověď je správná. Za každou správnou odpověď získáte +1 bod, za špatné odpovědi se body nestrhávají. Otázky vypadají rámcově takto “Taxon česky (taxon vědecky) žije/roste kde?” Na výběr je z částí světa (viz zápočet) nebo zoo- nebo fytogeografické oblasti/říše a oblasti. Elektronická verze je identická jako tištěná.
Druhá část je vždy uvozena dvěma mapami světa (nebo jeho části – obvykle se bude jednat o Evropu) a do ní budete mít za úkol zakreslit nějaký jev nebo určit, který jev je do mapy zakreslen. Samozřejmě se jedná primárně o zoogeografické oblasti, fytogeografické oblasti, biomy, typy disjunkcí a geoelementů, klimatické pásy. Za správné zakreslení či určení získáváte +1 bod. V elektronické verzi zkoušky jsou jednotlivé regiony označeny číslem a Vaším úkolem bude přiřadit k regionu jeho číslo. Za druhou mapou následuje 8 otázek textových z fyzické geografie a obecných kapitol z biogeografie – obvykle tam nějaký pojem je a Vy máte napsat, co to je, čili otázka je obvykle položena takto “Bla bla bla bla bla nazýváme jako . . . . . . . . . . . . (doplňte).” Za zcela správnou odpověď získáváte +1 bod. Pokud je odpověď špatně, body se nestrhávají. Elektronická verze této části zkoušky je identická jako tištěná.
Rozdělení kapitol do otázek je následující (číslo v závorce odpovídá číslo v závorce u studijních materiálů níže):
- Klimatické podmínky rozšíření organismů na světě a v ČR (1)
- Hydrologické podmínky rozšíření organismů na světě a v ČR (2) a Pedologické podmínky rozšíření organismů na světě a v ČR (4)
- Geologické a geomorfologické podmínky rozšíření organismů na světě a v ČR (3-4)
- Areologie (6), Prostorové šíření organismů (6) a Prostorová diverzifikace bioty (7)
- Prostorové souvislosti speciace (8) a Historická biogeografie (13)
- Fylogeneze (9), Extinkce (9) a Fylogenetická biogeografie (10)
- Ekologická biogeografie (11)
- Ostrovní biogeografie (12) a Regionální biogeografie ČR (14)
U těch 8 slovních otázek se neobjeví biomy (ty jsou mezi mapami) a v roce 2022 se u zkoušek neobjeví ani Regionální biogeografie ČR (jak jsem slíbil) a také se neobjeví otázka z Pedologických podmínek rozšíření organismů.
Celkem je to tedy 20 bodů. K absolvování potřebujete 60 %, tedy 12 bodů.
Známkování:
- 12 bodů 3
- 13 bodů 2-
- 14 – 17 bodů 2
- 18 bodů 1-
- 19 – 20 bodů 1
Materiály ke studiu
- Níže naleznete veškeré materiály potřebné ke studiu (chyby vzniklé transformací kurzu v ZS2021 budou fixovány průběžně).
- Čísla přednášek jsou v závorce za označením tématu.
- Některé části nejsou přednášeny a neobjeví se ani u zkoušky (poznáte je podle toho, že v otázkách je poznámka, že otázky nejsou nebo v přednášce či celé části jsou dvě hvězdičky).
- Některé části nejsou přednášeny, ale u zkoušky se objeví (v materiálech jsou označeny jednou hvězdičkou).
- Úvod do studia biogeografie (1)
- Klimatické podmínky rozšíření organismů na světě a v ČR (1)
- Hydrologické podmínky rozšíření organismů na světě a v ČR (2)
- Geologické a geomorfologické podmínky rozšíření organismů na světě a v ČR (3-4)
- Pedologické podmínky rozšíření organismů na světě a v ČR (4)
- Biomy světa (5)
- Areologie (6)
- Prostorové šíření organismů (6)
- Prostorová diverzifikace bioty (7)
- Prostorové souvislosti speciace (8)
- Fylogeneze (9)
- Extinkce (9)
- Fylogenetická biogeografie (10)
- Ekologická biogeografie (11)
- Ostrovní biogeografie (12)
- Historická biogeografie (13)
- Regionální biogeografie světa*
- Regionální biogeografie ČR (14)
Fyzické řazení přednášek
- může se stát, že některé odpadnou třeba kvůli imatrikulacím nebo mým povinnostem ve vědeckých a redakčních radách – materiály k nim však vždy naleznete v odkazech uvedených výše
- pokud budou karantény a pod. pak probíhají přednášky přes MS Teams
- Úvod do studia biogeografie. Klimatické podmínky rozšíření organismů na světě a v ČR.
- Hydrologické podmínky rozšíření organismů na světě a v ČR.
- Geologické a geomorfologické podmínky rozšíření organismů na světě a v ČR.
- Geomorfologické podmínky rozšíření organismů na světě a v ČR. Pedologické podmínky rozšíření organismů na světě a v ČR.
- Biomy světa.
- Areály. Prostorové šíření organismů.
- Prostorová diverzifikace bioty.
- Prostorové souvislosti speciace – druh, taxonomie, evoluce
- Fylogeneze. Extinkce.
- Fylogenetická biogeografie.
- Ekologická biogeografie.
- Ostrovní biogeografie.
- Historická biogeografie – vývoj rozšíření organismů a jejich společenstev.
- Regionální biogeografie ČR.