Určování rostlin

Na paměti mějme, že není možné všechny rostliny kolem nás určovat – musíme je být schopni alespoň rámcově poznat – čím detailněji danou rostlinu poznáme, tím méně práce s určením budeme mít. Níže naleznete videa, podle kterých byste měli poznat a následně určit jakoukoliv rostlinu.

Kmenový seznam rostlin

Absolutně úžasné bude pro identifikaci rostlin, když poznáte cca 10% květeny ČR, čili kolem 350 druhů – seznam zde. Od toho se můžete nádherně odpíchnout při určování konkrétních rostlin.

Umělá inteligence a poznávání rostlin

My k určování používáme nástroj PlantNet. V prvním videu je představení systému a ve druhém příklad použití na počítači – samozřejmě daleko jednoduší je to v mobilní aplikaci.

Pladias.cz

Středisko excelence Pladias vzniklo před mnoha lety a jeho výstupů jsou tisíce. Pro náš zdejší problém je vynikající nástroj “Určování druhů” na který se podíváme. Kromě toho si představíme také další nástroj, kterým je Botanická fotogalerie.

BOTANY.CZ

Posledním nástrojem pro poznávání a určování rostlin je server BOTANY.CZ, za nímž stojí taktéž profesionální botanici.

Klíč ke Květeně ČR

Klíč je základním nástrojem k určování rostlin, který u nás máme. Kromě něj, ale existuje spousta dalších zdrojů, které lze k určování použít. Podívejme se nejprve, jak klíč vypadá.

Určení rostliny podle klíče

My si ukážeme použití klíče na příkladu snahy o určení hluchavky nachové (Lamium purpureum).

Fotografie pro určování znaků.

Určení skupin čeledí

Určení čeledi

Určení rodu

Určení druhu


Další zdroje k určování rostlin

Klíč není jediným zdrojem pro určování rostlin. Zde je staré video s přehledem “tradičních” tištěných dalších zdrojů.

A jelikož od nahrání předchozího videa uplynula už opravdu dlouhá doba, tak jsem dovolil při distanční výuce zmínit i jiné zdroje . . . . a výběr z nich je tady: