
Obecné mechanismy šíření a modely rozšíření rostlin
Přestože se to nemusí na první pohled z uzavřeného a provinčního pohledu ČR zdát patrné, všeobecně rozšířených rostlinných druhů je velmi málo. Většina rostlin je už i na měřítku Evropy vzácná = je vázána jen na malou část její rozlohy a na mnoha místech tak chybí. Území, ve kterém se rostlina vyskytuje, je dáno množstvím faktorů (především ekologických, které budeme řešit dále, ale také geografických, které jsme už řešili dříve). Jedním ze zásadních je také prostorové šíření druh, na které se podíváme zde:
Rostliny (a nejen ony) se ale ne Zemi obvykle nevyskytují náhodně, ale vykazují jisté prostorové pravidelnosti ve svém rozšíření. Jinými slovy různé rostliny vykazují analogický způsob svého rozšíření, který je výslednicí působení mnoha geografických a evolučních sil, a tak z čisté informace o tom, kde se daný druh rostliny vyskytuje a kde ne, můžeme vyčíst velkou spoustu zajímavých informací o daném druhu.
Procesy vzniku nových rostlinných druhů a jejich studium
Evoluce nejen rostlin je spojena především se speciací, vznikem nových druhů, které byly lépe připraveny na nové uspořádání podmínek, panujících v měnícím se prostředí života na Zemi. Speciace je nejen důsledkem procesů ovlivňujících rozšíření rostlin na Zemi, ale současně i jedním z jeho hnacích motorů, a patří společně s šířením a extinkcí k hlavní biogeografickým procesům. Abychom pochopili zákonitosti rozšíření rostlin, musíme se nejprve podívat na základní charakteristické vlastnosti speciace:
Speciace by nemohla existovat bez extinkce – prostor Země není nekonečný:
Výše představené koncepty jsou pro vznik nových druhů kruciální, jak se však orientovat ve složité změti vznikajících a zanikajících druhů a celých vývojových linií? Odpověď lze najít v metodách studia fylogeneze a fylogeografie:
Geografické podmínky rozšíření rostlin na Zemi
Země, jako vesmírné těleso, a procesy, které probíhají na planetární úrovni, vytvářejí nejrůznější, často zcela protichůdná prostředí. Mnoho miliónů let probíhající evoluce však vybavila rostliny nejrůznějšími nástroji, jak se těmto podmínkám přizpůsobit a vytěžit z nich maximum pro zachování života. Rostlina tak najdeme téměř na celém povrchu souše i vod Země.
Podívejme se společně z pohledu geografie na vybrané aspekty, které stojí za nesmírnou diverzitou současného světa rostlin (a nejen jich):
Akvarijní rostliny
Samostatnou kapitolou je pěstování akvarijních rostlin. Mezi vybrané skupiny zájmových rostlin jsme je zařadili záměrně, protože tyto rostliny hrají důležitou roli v chovu akvarijních ryb a většina typů akvárií se bez rostlin neobejde. Zde jsem uvedli pouze nejdůležitější aspekty jejich pěstování, pokud má někdo z Vás o jejich pěstování zájem, pak může navštívit samostatný kurz Pěstování akvarijních rostlin.
Materiály ke studiu
Typy vodních rostlin
PZR10aVideoprezentace
bude zde
Pěstování a rozmnožování akvarijních rostlin
PZR10bVideoprezentace
bude zde
Přehled akvarijních rostlin 1 (výtrusné rostliny)
Akvarijni-rostliny_prehled-druhu_1Přehled akvarijních rostlin 2 (bazální krytosemenné a jednoděložné rostliny)
Akvarijni-rostliny_prehled-druhu_2Přehled akvarijních rostlin 3 (dvouděložné rostliny)
Akvarijni-rostliny_prehled-druhu_3Pěstování pelargonií
Pelargonie (muškáty) patří k nejoblíbenějším balkónovkám vůbec. Na druhou stranu botanické druhy pocházející především z polopouštních biotopů J Afriky mají většinou sukulentní charakter a doplňují sbírky xerofytů všech botanických zahrad a jsou také předmětem zájmového pěstování. Vzhledem k těmto skutečnostem jsme pelargonie nezmiňovali v kapitole věnované sukulentům, ale připravili jsme pro ně samostatnou kapitolu.
Materiály ke studiu
Pěstování a rozmnožování pelargonií
PZR9c_pelargonieVideoprezentace
bude zde
Přehled druhů pelargonií
PZR9d_pelargonieVideoprezentace
bude zde
Pěstování citrusů
Citrusy jsou první z “dalších vybraných” skupin zájmových rostlin. Primárně jde o komerční plodiny subtropů, nicméně v našich podmínkách se dají pěstovat prozatím pouze jen jako hobby rostliny, byť sklizně z nich mohou být veliké.
Materiály ke studiu
Pěstování a rozmnožování citrusů
PZR9a_citrusyVideoprezentace
bude zde
Přehled vybraných druhů citrusů pro zájmové pěstování
PZR9b_citrusyVideoprezentace
bude zde
Pěstování bromélií a tilandsií
Bromélie a v jejich rámci především tilandsie patří k diverzifikované skupině rostlin, které se v areálu svého rozšíření (především (sub)tropická Amerika) adaptovaly na různé podmínky stanovišť. Tato variabilita možnost jejich pěstování mimo oblast jejich původního rozšíření z broméliovitých rostlin učinily objekt zájmového pěstování – někteří zástupci dokonce patří k nejodolnějším pokojovým rostlinám.
Materiály ke studiu
Bromélie a tilandsie
PZR8aVideoprezentace
bude zde
Pěstování a rozmnožování bromélií a tilandsií
PZR8bVideoprezentace
bude zde
Přehled pěstování druhů bromélií
Bromelie_prehled_druhu_2021_webPřehled pěstování druhů tilandsií
tilandsie_prehled_druhu_2021_webPěstování masožravých rostlin
Masožravé rostliny patří po orchidejích a xerofytech třetí nejčastěji pěstovanou skupinou zájmových rostlin (jejich ale méně než bromélií a tilandsií). Masožravých rostlin je cca 600 a pocházejí z různých vývojových linií rostlin. V tomto kurzu se podíváme na problematiku jejich pěstování, na přehled všech významných zástupců bychom se podívali v kurzu CITES rostlin, protože několik skupiny patří mezi CITES rostliny (rody Sarracenia, Nepenthes a Dionaea).
Materiály ke studiu
Pěstování masožravých rostlin
PZR7aVideoprezentace
bude zde
Xerofyty
Druhou největší skupinou zájmových rostlin jsou xerofyty. Ty nejsou pouze zájmovými rostlinami, aby využít je můžete třeba v teráriích. Nejprve si ukážeme skupiny xerofytů a pak bychom se podívali na jejich pěstování a rozmnožování.
Materiály ke studiu
Typy xerofytů
PZR6aVideoprezentace 1
bude zde
Pěstování xerofytů
PZR6bVideoprezentace 2
bude zde
Orchideje
Druhově nejpočetnější skupinou zájmových rostlin jsou orchideje, tedy zástupci z čeledi vstavačovitých (Orchidaceae). Žijí na všech kontinentech (kromě Antarktidy) a ve všech biotopech (kromě nejsušších oblastí). Nároky jednotlivých skupin jsou tak rozdílné a my bychom se podívali nejprve na představení této komplikované skupiny rostlin a následně bychom si ukázali, jak je pěstovat a rozmnožovat.
Materiály ke studiu
Orchideaceae
PZR5aVideoprezentace 1
bude zde
Pěstování a rozmnožování orchidejí
PZR5bVideoprezentace 2
bude zde