Projekty v regionech ČR 2004-2013

Přednášená studijní literatura

  • zde – kapitoly 2.2.6 až 2.2.10 včetně

Prezentace

Vybrané otázky a odpovědi

  • Která z následujících oblastí ČR vykázala vysoce nadprůměrný pokles míry nezaměstnanosti oproti průměru ČR v letech 2001-2010? Ostravsko
  • Maximální finanční podpora z národních programů (= financovaných ministerstvy) směřovala v letech 2007-2013 do: prioritní oblasti 3 Lidé a osídlení

Regionální politika a disparity v ČR

Přednášená studijní literatura

Prezentace

Vybrané otázky a odpovědi

  • „Mikroregionů“ (dobrovolných svazků obcí zabývajících se komplexním rozvojem svého území ) je na území ČR přibližně: 500
  • Uveďte plný název zkratky MAS: místní akční skupina

Seznam druhů pro BOZO

Zde dáváme dohromady seznam druhů, který by umožnil smysluplné studium botaniky. Časem se stane povinným seznamem pro zápočet SBOT/QSBOT. Seznam zahrnuje pouze naše a naturalizované druhy (popř. hojné invazivní), které jsou hojné nebo morfologicky typické pro nějakou skupinu nebo indikační pro významný biotop. Druhy z tohoto seznamu se již neobjevují u zkoušky. Jde o verzi 0.170504, která je určena k pročištění:

  • Řád Marchantiales
    • Čeleď Marchantiaceae
      • Marchantia polymorfa (porostnice mnohotvárná)
  • Řád Jungermanniales
    • Čeleď Lepidoziaceae
      • Bazzania trilobata (rohozec trojlaločný)
  • Řád Sphagnales
    • Čeleď Sphagnaceae
      • Sphagnum palustre (rašeliník bahenní)
  • Řád Polytrichales
    • Čeleď Polytrichaceae
      • Polytrichum commune (ploník obecný)
  • Řád Dicranales
    • Čeleď Dicranaceae
      • Dicranum scoparium (dvouhrotec chvostnatý)
  • Řád Pottiales
    • Čeleď Pottiacea
      • Syntrichia ruralis (rourkatec obecný)
  • Řád Bryales
    • Čeleď Mniaceae
      • Plagiomnium undulatum (měřík čeřitý)
  • Řád Hypnales
    • Čeleď Hylocomiaceae
      •  Pleurozium schreberi (trávník Schreberův)
    • Čeleď Climaciaceae
      • Climacium dendroides (drabík stromkovitý)
    • Čeleď Hypnaceae
      • Hypnum cupressiforme (rokyt cypřišový)
  • Řád Anthocerotales
    • Čeleď Anthocerotaceae
      • Anthoceros agrestis (hlevík polní)
  • Řád Lycopodiales
    • Čeleď Lycopodiaceae
      • Lycopodium clavatum (plavuň vidlačka)
  • Řád Isoetales
    • Čeleď Isoetaceae
      • Isoetes lacustris (šdlatka jezerní)
  • Řád Equisetales
    • Čelěď Equisetaceae
      • Equisetum arvense (přeslička rolní)
      • Equisetum fluviatile (přeslička poříční)
  • Řád Ophioglossales
    • Čeleď Ophioglossaceae
      • Botrychium lunaria (vratička měsíční)
  • Řád Salviniales
    • Čeleď Salviniaceae
      • Salvinia natans (nepukalka vzplývající)
    • Čeleď Marsileaceae
      • Pilularia globulifera (míčovka kulkonosná)
  • Řád Polypodiales
    • Čeleď Aspleniaceae
      • Asplenium trichomanes (sleziník červený)
    • Čeleď Athyriaceae
      • Athyrium filix-femina (papratka samičí)
    • Čeleď Blechnaceae
      • Blechnum spicant (žebrovice různolistá)
    • Čeleď Dryopteridaceae
      • Dryopteris filix-mas (kapraď samec)
    • Čeleď Polypodiaceae
      • Polypodium vulgare (osladič obecný)
  • Řád Lycopodiales
    • Čeleď Lycopodiaceae
      • Lycopodium annotinum (plavuň pučivá)
  • Řád Isoetales
    • Čeleď Isoetaceae
      • Isoetes echinospora (šídlatka ostnovýtrusá)
  • Řád Equisetales
    • Čeleď Equisetaceae
      • Equisetum arvense (přeslička rolní)
      • Equisetum hyemale (přeslička zimní)
  • Řád Ophioglossales
    • Čeleď Ophioglossaceae
      • Botrychium lunaria (vratička měsíční)
  • Řád Salviniales
    • Čeleď Salviniaceae
      • Salvinia natans (nepukalka vzplývající)
    • Čeleď Marsileaceae
      • Pilularia globulifera (míčovka kulkonosná)
  • Řád Polypodiales
    • Čeleď Dennstaedtiaceae
      • Pteridium aquilinum (hasivka orličí)
    • Čeleď Aspleniaceae
      • Asplenium trichomanes (sleziník červený)
    • Čeleď Athyriaceae
      • Athyrium filix-femina (papratka samičí)
    • Čeleď Thelypteridaceae
      • Phegopteris connectilis (bukovinec osladičovitý)
    • Čeleď Blechnaceae
      • Blechnum spicant (žebrovice různolistá)
    • Čeleď Dryopteridaceae
      • Dryopteris filix-mas (kapraď samec)
    • Čeleď Polypodiaceae
      • Polypodium vulgare (osladič obecný)
  • Řád Pinales
    • Čeleď Pinaceae
      • Pinus sylvestris (borovice lesní)
      • Picea abies (smrk ztepilý)
      • Larix decidua (modřín opadavý)
      • Abies alba (jedle bělokorá)
    • Čeleď Taxaceae
      • Taxus baccata (tis červený)
    • Čeleď Cupressaceae
      • Juniperus communis (jalovec obecný)
  • Řád Nymphaeales
    • Čeleď Nymphaeaceae (leknínovité)
      • Nymphaea alba (leknín bílý)
      • Nuphar lutea (stulík žlutý)
  • Řád Piperales
    • Čeleď Aristolochiaceae (podražcovité)
      • Aristolochia clematitis (podražec křovištní)
  • Řád Acorales
    • Čeleď Acoraceae (puškvorcovité)
      • Acorus calamus (puškvorec obecný)
  • Řád Alismatales
    •  Čeleď Araceae (áronovité)
      • Arum cylindraceum (áron východní)
    • Čeleď Alismataceae (žabníkovité)
      • Alisma plantago aquatica (žabník jitrocelový)
    • Čeleď Potamogetonaceae (rdestovité)
      • Potamogeton pectinatus (rdest hřebenitý)
  • Řád Liliales
    • Čeleď Melanthiaceae (kýchavicovité)
      • Paris quadrifolia (vraní oko čtyřlisté)
    • Čeleď Colchicaceae (ocúnovité)
      • Colchicum autumnale (ocún jesenní)
  • Řád Asparagales
    • Čeleď Orchidaceae (vstavačovité)
      • Dactylorhiza majalis (prstnatec májový)
    • Čeleď Iridaceae (kosatcovité)
      • Iris pseudacorus (kosatec žlutý)
    • Čeleď Asphodelaceae (asfodelovité)
      • Anthericum ramosum (bělozářka větevnatá)
    • Čeleď Amaryllidaceae (amarylkovité)
      • Allium ursinum (česnek medvědí)
      • Leucojum vernum (bledule jarní)
    • Čeleď Asparagaceae (chřestovité)
      • Asparagus officinalis (chřest lékařský)
      • Convallaria majalis (konvalinka vonná)
      • Maianthemum bifolium (pstroček dvoulistý)
  • Řád Poales
    • Čeleď Typhaceae (orobincovité)
      • Typha latifolia (orobinec širokolistý)
      • Sparganium erectum (zevar vzpřímený)
    • Čeleď Juncaceae (sítinovité)
      •  Juncus effusus (sítina rozkladitá)
      • Juncus articulatus (sítina článkovaná)
      • Luzula campestris (bika ladní)
         
    • Čeleď Cyperaceae (šáchorovité)
      • Eriophorum angustifolium (suchopýr úzkolistý)
      • Scirpus sylvaticus (skřípina lesní)
      • Bolboschoenus planiculmis (kamyšník polní)
      • Eleocharis palustris (bahnička mokřadní)
      • Carex acuta (ostříce štíhlá)
      • Carex hirta (ostřice srstnatá)
      • Carex digitata (ostřice prstnatá)
    • Čeleď Poaceae (lipnicovité)
      • Dactylis glomerata (srha laločnatá)
      • Cynosurus cristatus (poháňka hřebenitá)
      • Agrostis capillaris (psineček obecný)
      • Poa annua (lipnice roční)
      • Poa pratensis (lipnice luční)
      • Festuca pratensis (kostřava luční)
      • Festuca rubra (kostřava červená)
      • Bromus sterilis (sveřep jalový)
      • Lolium perenne (jílek vytrvalý)
      • Elymus repens (pýr plazivý)
      • Trisetum flavescens (trojštět žlutavý)
      • Arrhenatherum elatius (ovsík vyvýšený)
      • Holcus lanatus (medyněk vlnatý)
      • Anthoxanthum odoratum (tomka vonná)
      • Alopecurus pratensis (psárka luční)
      • Phleum pratense (bojínek luční)
      • Nardus stricta (smilka tuhá)
      • Calamagrostis epigejos (třtina křovištní)
      • Deschampsia cespitosa (metlice trstnatá)
      • Phragmites australis (rákos obecný)
      • Phalaris arundinacea (chrastice rákosovitá)
      • Echinochloa crus-galli (ježatka kuří noha)
      • Hordeum murinum (ječmen myší)
      • Setaria viridis (bér zelený)
  • Řád Ceratophyllales
    • Čeleď Ceratophyllaceae
      • Ceratophyllum demersum (růžkatec ostnitý)
  • Řád Ranunculales
    • Čeleď Papaveraceae
      • Papaver rhoeas (mák vlčí)
      • Chelidonium majus (vlaštovičník větší)
      • Fumaria officinalis (zemědým lékařský)
      • Corydalis cava (dymnivka solida)
    • Čeleď Berberidaceae
      • Berberis vulgaris (dřišťál obecný)
    • Čeleď Ranunculaceae
      • Ranunculus acris (pryskyřník prudký)
      • Ranunculus repens (pryskyřník plazivý)
      • Consolida regalis (ostrožka stračka)
      • Adonis aestivalis (hlaváček letní)
      • Anemone nemorosa (sasanka hajní)
      • Batrachium peltatum (lakušník štítnatý)
      • Hepatica nobilis (jaterník podléška)
  • Řád Proteales
    • Čeleď Platanaceae (platanovité)
      • Platanus x hispanica (platan javorolistý)
  • Řád Saxifragales
    • Čeleď Grossulariaceae (srstkovité)
      • Ribes uva-crispa (srstka angrešt)
    • Čeleď Saxifragaceae (lomikamenovité)
      • Saxifraga granulata (lomikamen zrnatý)
      • Chrysosplenium alternifolium (mokrýš střídavolistý)
    • Čeleď Crassulaceae (tlusticovité)
      • Sedum acre (rozchodník ostrý)
      • Jovibarba globifera (netřesk výběžkatý)
    • Čeleď Haloragaceae (zrnulovité)
      • Myriophyllum spicatum (stolístek klasnatý)
  • Řád Vitales
    • Čeleď Vitaceae (révovité)
      • Vitis vinifera (réva vinná)
  • Řád Fabales
    • Čeleď Fabaceae (bobovité)
      • Lupinus polyphyllus (vlčí bob mnoholistý)
      • Cytisus scoparius (janovec metlatý)
      • Astragalus glycyphyllos (kozinec sladkolistý)
      • Securigera varia (čičorka pestrá)
      • Lotus corniculatus (štírovník růžkatý)
      • Trifolium pratense (jetel luční)
      • Trifolium campestre (jetel ladní)
      • Medicago lupulina (tolice dětelová)
      • Vicia tetrasperma (vikev čtyřsemenná)
      • Vicia cracca (vikev ptačí)
      • Lathyrus pratensis (hrachor luční)
      • Melilotus officinalis (komonice lékařská)
      • Anthyllis vulneraria (úročník bolhoj)
    • Čeleď Polygalaceae (vítodovité)
      • Polygala vulgaris (vítod obecný)
  • Řád Rosales
    • Čeleď Rosaceae (růžovité)
      • Filipendula ulmaria (tužebník jilmový)
      • Rosa canina (růže šípková)
      • Rubus idaeus (ostružiník maliník)
      • Potentilla anserina (mochna husí)
      • Potentilla erecta (mochna nátržník)
      • Fragaria vesca (jahodník obecný)
      • Alchemilla vulgaris (kontryhel ostrolaločný)
      • Agrimonia eupatoria (řepík lékařský)
      • Sanguisorba officinalis (krvavec toten)
      • Prunus spinosa (trnka obecná)
      • Padus avium (střemcha obecná)
      • Sorbus aucuparia (jeřáb ptačí)
      • Crataegus laevigata (hloh obecný)
    • Čeleď Rhamnaceae (řešetlákovité)
      • Frangula alnus (krušina olšová)
      • Rhamnus cathartica (řešetlák počistivý)
    • Čeleď Ulmaceae (jilmovité)
      • Ulmus glabra (jilm drsný)
    • Čeleď Cannabaceae (konopovité)
      • Humulus lupulus (chmel otáčivý)
      • Cannabis ruderalis (konopí rumištní)
    • Čeleď Urticaceae (kopřivovité)
      • Urtica dioica (kopřiva dvoudomá)
  • Řád Fagales
    • Čeleď Fagaceae (bukovité)
      • Fagus sylvatica (buk lesní)
      • Quercus robur (dub zimní)
    • Čeleď Juglandaceae (ořešákovité)
      • Juglans regia (ořešák královský)
    • Čeleď Betulaceae (břízovité)
      • Alnus glutinosa (olše lepkavá)
      • Betula pendula (bříza bradavičnatá)
      • Corylus avellana (líska obecná)
      • Carpinus betulus (habr obecný)
  • Řád Cucurbitales
    • Čeleď Cucurbitaceae (tykvovité)
      • Bryonia alba (posed bílý)
  • Řád Celastrales
    • Čeleď Celastraceae (jesencovité)
      • Euonymus europaea (brslen evropský)
  • Řád Oxalidales
    • Čeleď Oxalidaceae (šťavelovité)
      • Oxalis stricta (šťavel evropský)
  • Řád Malpighiales
    • Čeleď Hypericaceae (třezalkovité)
      • Hypericum perforatum (třezalka tečkovaná)
    • Čeleď Violaceae (violkovité)
      • Viola arvensis (violka rolní)
      • Viola reichenbachiana (violka lesní)
    • Čeleď Salicaceae (vrbovité)
      • Populus tremula (topol osika)
      • Populus nigra (topol černý)
      • Salix fragilis (vrba křehká)
      • Salix aurita (vrba ušatá)
      • Salix triandra (vrba trojmužná)
    • Čeleď Euphorbiaceae (pryšcovité)
      • Euphorbia cyparissias (pryšec chvojka)
      • Euphorbia helioskopia (pryšec kolovratec)
      • Mercurialis perennis (bažanka vytrvalá)
    • Čeleď Linaceae (lnovité)
      • Linum usitatissimum (len setý)
  • Řád Geraniales
    • Čeleď Geraniaceae (kakostovité)
      • Geranium pratense (kakost luční)
      • Geranium pusillum (kakost maličký)
      • Geranium robertsianum (kakost smrdutý)
      • Erodium cicutarium (pumpava obecná)
  • Řád Myrtales
    • Čeleď Lythraceae (kyprejovité)
      • Lythrum salicaria (kyprej vrbice)
    • Čeleď Onagraceae (pupalkovité)
      • Epilobium angustifolium (vrbovka úzkolistá)
      • Oenothera glazoviana (pupalka rudokališní)
      • Circaea lutetiana (čarovník pařížský)
  • Řád Sapindales
    • Čeleď Anacardiaceae (ledviníkovité)
      • Cotinus coggygria (ruj vlasatá)
    • Čeleď Sapindaceae (mýdelníkovité)
      • Acer pseudoplatanus (javor klen)
      • Aesculus hippocastanum (jírovec maďal)
    • Čeleď Rutaceae (routovité)
      • Dictamus albus (třemdava bílá)
  • Řád Malvales
    • Čeleď Malvaceae (slézovité)
      • Malva neglecta (sléz přehlížený)
    • Čeleď Thymelaeaceae (vrabečnicovité)
      •  Daphne mezereum (lýkovec jedovatý)
    • Čeleď Cistaceae (cistovité)
      • Helianthemum grandiflorum (devaterník velkokvětý)
  • Řád Brassicales
    • Čeleď Resedaceae (rýtovité)
      • Reseda lutea (rýt žlutý)
    • Čeleď Brassicaceae (brukvovité)
      • Brassica napus (brukev řepka)
      • Brassica oleracea (brukev zelná)
      • Sinapis arvensis (hořčice polní)
      • Barbarea vulgaris (barborka obecná)
      • Raphanus sativus (ředkev setá)
      • Armoracia rusticana (křen selský)
      • Descurainia sophia (úhorník mnohodílný)
      • Thlaspi arvense (penízek rolní)
      • Capsella bursa-pastoris (kokoška pastuší tobolka)
      • Arabidopsis thaliana (huseníček rolní)
      • Cardamine pratensis (řeřišnice luční)
      • Sisymbrium officinale (hulevník lékařský)
      • Cardaria draba (vesnovka obecná)
      • Lunaria annua (měsíčnice roční)
  • Řád Santalales
    • Čeleď Santalaceae (santálovité)
      • Thesium linophyllon (lněnka lnolistá)
      • Viscum album (jmelí bílé)
  • Řád Caryophyllales
    • Čeleď Tamaricaceae (tamaryškovité)
      • Myricaria germanica (židoviník německý)
    • Čeleď Plumbaginaceae (olověncovité)
      • Armeria vulgaris (trávnička obecná)
    • Čeleď Polygonaceae (rdesnovité)
      • Persicaria lapathifolia (rdesno blešník)
      • Rumex acetosa (šťovík kyselý)
      • Rumex obtusifolius (šťovík tupolistý)
      • Polygonum aviculare (truskavec ptačí)
      • Fallopia convolvulus (opletka obecná)
      • Reynouthria japonica (křídlatka japonská)
    • Čeleď Droseraceae (rosnatkovité)
      • Drosera rotundifolia (rosnatka okrouhlolistá)
    • Čeleď Caryophyllaceae (hvozdíkovité)
      • Stellaria media (ptačinec žabinec)
      • Stellaria graminea (ptačinec trávovitý)
      • Cerastium holosteoides (rožec obecný)
      • Myosoton aquaticus (křehkýš vodní)
      • Scleranthus annuus (chmerek roční)
      • Spergula arvensis (kolenec rolní)
      • Silene nutans (silenka nicí)
      • Silene latifolia (knotovka bílá)
      • Lychnis flos-cuculi (kohoutek luční)
      • Dianthus deltoides (hvozdík kropenatý)
    • Čeleď Amaranthaceae (laskavcovité)
      • Chenopodium album (merlík bílý)
      • Atriplex sagittata (lebeda lesklá)
      • Amaranthus retroflexus (laskavec ohnutý)
    • Čeleď Portulacaceae (šruchovité)
      • Portulaca oleracea (šrucha zelená)
  • Řád Cornales
    • Čeleď Cornaceae (dřínovité)
      • Cornus mas (dřín jarní)
  • Řád Ericales
    • Čeleď Balsaminaceae (netýkavkovité)
      • Impatiens noli-tangere (netýkavka nedůtklivá)
    • Čeleď Polemoniaceae (jirnicovité)
      • Polemonium caeruleum (jirnice modrá)
    • Čeleď Primulaceae (prvosenkovité)
      • Primula elatior (prvosenka
        vyšší)
      • Lysimachia nummularia (vrbina penízková)
      • Lysimachia vulgaris (vrbina obecná)
      • Anagalis arvensis (drchnička rolní)
    • Čeleď Ericaceae (vřesovcovité)
      • Calluna vulgaris (vřes obecný)
      • Vaccinium myrtillus (brusnice borůvka)
  • Řád Gentianales
    • Čeleď Rubiaceae (mořenovité)
      • Galium mollugo (svízel povázka)
      • Galium aparine (svízel přítula)
      • Cruciata verna (svízelka lysá)
    • Čeleď Gentianaceae (hořcovité)
      • Gentiana asclepiadea (hořec tolitovitý)
      • Centaurium erythraea (zeměžluč okolíkatá)
    • Čeleď Apocyanaceae (toješťovité)
      • Vinca minor (barvínek menší)
  • Řád Boraginales
    • Čeleď Boraginaceae (brutnákovité)
      • Symphytum officinale (kostival
        lékařský)
      • Echium vulgare (hadinec
        obecný)
      • Myosotis arvensis (pomněnka
        rolní)
      • Lithospermum arvense (kamejka rolní)
      • Lycopsis arvensis (prlina rolní)
      • Phacelia tanacetifolia (svazenka
        vratičolistá)
  • Řád Solanales
    • Čeleď Convolvulaceae (svlačcovité)
      • Convolvulus arvensis (svlačec rolní)
      • Cuscuta epithymum (kokotice povázka)
    • Čeleď Solanaceae (lilkovité)
      • Solanum nigrum (lilek černý)
      • Datura stramonium (durman obecný)
  • Řád Lamiales
    • Čeleď Oleaceae (olivovníkovité)
      • Fraxinus excelsior (jasan ztepilý)
    • Čeleď Plantaginaceae (jitrocelovité)
      • Plantago lanceolata (jitrocel kopinatý)
      • Plantago major (jitrocel větší)
      • Linaria vulgaris (lnice květel)
      • Veronica persica (rozrazil perský)
      • Veronica arvensis (rozrazil rolní)
      • Veronica chamaedrys (rozrazil rezekvítek)
      • Veronica anagalis-aquatica (rozrazil drchničkovitý)
      • Callitriche hamulata (hvězdoš háčkatý)
    • Čeleď Scrophulariaceae (krtičníkovité)
      • Verbascum densiflorum (divizna velkokvětá)
      • Scrophularia nodosa (krtičník hlíznatý)
    • Čeleď Lentibulariaceae (bublinatkovité)
      • Utricularia australis (bublinatka jižní)
      • Pinguicula vulgaris (tučnice obecná)
    • Čeleď Verbenaceae (sporýšovité)
      • Verbena officinalis (sporýš lékařský)
    • Čeleď Lamiaceae (hluchavkovité)
      • Lamium purpureum (hluchavka nachová)
      • Lamium album (hluchavka bílá)
      • Salvia pratensis (šalvěj luční)
      • Ballota nigra (měrnice černá)
      • Glechoma hederacea (popenec obecný)
      • Thymus pulegioides (mateřídouška vejčitá)
      • Prunella vulgaris (černohlávek obecný)
      • Ajuga reptans (zběhovec plazivý)
      • Mentha arvensis (máta rolní)
    • Čeleď Orobanchaceae (zárazovité)
      • Melampyrum nemorosum (černýš hajní)
      • Rhinanthus minor (kokrhel menší)
      • Lathraea squamaria (podbílek šupinatý)
  • Řád Asterales
    • Čeleď Campanulaceae (zvonkovité)
      • Campanula patula (zvonek rozkladitý)
      • Campanula trachelium (zvonek kopřivolistý)
      • Phyteuma nigrum (zvonečník černý)
    • Čeleď Menyanthaceae (vachtovité)
      • Menyanthes trifoliata (vachta trojlistá)
    • Čeleď Asteraceae (hvězdnicovité)
      • Achillea millefolium (řebříček obecný)
      • Cirsium arvense (pcháč oset)
      • Crepis biennis (škarda dvouletá)
      • Leucanthemum vulgare (kopretina bílá)
      • Lapsana communis (kapustka obecná)
      • Leontodon autumnalis (máchelka podzimní)
      • Artemisia vulgaris (pelyněk černobýl)
      • Hypochaeris radicata (prasetník kořenatý)
      • Centaurea cyanus (chrpa modrá)
      • Taraxacum sect. Ruderalia (pampelišky smetánky)
      • Carduus acanthoides (bodlák obecný)
      • Matricaria recutita (heřmánek pravý)
      • Tripleurospermum inodorum (heřmánkovec nevonný)
      • Anthemis arvensis (rmen rolní)
      • Conyza canadensis (turanka kanadská)
      • Sonchus asper (mléč drsný)
      • Bellis perennis (sedmikráska obecná)
      • Centaurea jacea (chrpa luční)
      • Senecio vulgaris (starček obecný)
      • Galinsoga parviflora (peťour malokvětý)
      • Hieracium murorum (jestřábník zední)
      • Hieracium pilosella (jestřábník chlupáček)
      • Lactuca serriola (locika kompasová)
      • Aster amellus (astra chlumní)
      • Petasites hybridus (devětsil lékařský)
      • Arctium lappa (lopuch větší)
  • Řád Dipsacales
    •  Čeleď Adoxaceae (pižmovkovité)
      • Sambucus nigra (bez černý)
      • Viburnum opulus (kalina obecná)
    • Čeleď Caprifoliaceae (zimolezovité)
      • Lonicera xylosteum (zimolez obecný)
      • Succisa pratensis (čertkus luční)
      • Knautia arvensis (chrastavec rolní)
      • Dipsacus fullonum (štětka planá)
      • Valerianella locusta (kozlíček polníček)
      • Valeriana officinalis (kozlík lékařský)
  • Řád Apiales
    • Čeleď Apiaceae (miříkovité)
      • Carum carvi (kmín kořenný)
      • Pastinaca sativa (pastinák setý)
      • Daucus carota (mrkev obecná)
      • Chaerophyllum hirsutum (krabilice chlupatá)
      • Anthriscus sylvestris (kerblík lesní)
      • Angelica sylvestris (děhel lesní)
      • Pimpinella major (bedrník větší)
      • Aegopodium podagraria (bršlice kozí noha)
      • Heracleum spondylium (bolševník obecný)
      • Falcaria vulgaris (srpek obecný)

Regionální biogeografie

Materiály

  • Zoogeografické oblasti světa (Opatrný, 1999: s. 51-110)
  • Regionální biogeografie ČR (Divíšek, Culek, & Jiroušek, 2010: kap 5 celá)
    • V podmínkách České republiky se používá několika souběžných klasifikačních systémů využívaných i v biogeografii. K základním typologickým členěním patří
    • . . . k základním individuálním členění (regionalizaci s. str.) patří
      • fytogeografické členění ČR, např. výskyt druhů je v Květeně ČR uváděn do fytogeografických okresů
      • zoogeografické členění ČR, které vychází ze zoogeografických oblastí světa – Česká republika leží v Eurosibiřské podoblasti Palearktis převážně v provincii listnatých lesů – západ ČR (v podstatě Čechy) leží v distriktu českém, východ ČR (Morava) leží v distriktu podkarpatském s výskytem karpatských endemitů, jako je např. čolek karpatský (Triturus montandoni); Dolnomoravský úval (a jeho nejbližší okolí moravského termofytika) pak tvoří součást provincie stepí, distriktu pannonského s výskytem stepních druhů jako je např. kudlanka nábožná (Mantis religiosa)
      • biogeografické členění ČR, jež je založeno především na fytogeografickém a geomorfologickém členění ČR a člení území ČR do čtyř podprovincií

Otázky

  • zoologické taxony obratlovců jsou zde, seznam obsahuje všechny čeledě a vyšší taxony zmíněné na přednáškách – červeně jsou taxony pro zkoušku, systém je podle Gaisler et Zima, Zoologie obratlovců, Academia, 2007
  • botanické taxony vyšších rostlin jsou zde, seznam obsahuje jen čeledě, jejichž areál je požadován ke zkoušce, zde je jen vědecké názvosloví, české si doplňte (u zkoušky bude české i vědecké), systém plavuní, kapraďorostů a nahosemenných je převzat z ANGIOSPERM PHYLOGENY WEBSITE, version 13, systém krytosemenných je podle APG IV
  • jsou to první verze, takže je nemožné, aby to bylo bez chyb a překlepů, pokud na něco narazíte, tak nám to, prosím, řekněte

Vývoj rozšíření organismů a jejich společenstev

Materiály

v knihovně máte (Hendrych, 1984: s. 91-124)

Otázky

  • prakontinenty (který, kde, kdy), souvislosti pleistocénního kolísání klimatu, charakter a rozmístění glaciálních refugií, členění a charakter jednotlivých klimatických období holocénu ve stř. Evropě

Prostorová diverzifikace bioty

Materiály

  • Disjunkce (Lomolino et al., 2010: s. 396-404 + Hendrych, 1984: s. 52-65)
  • Biologická výměna mezi areály (Lomolino et al., 2010: s. 404-413)
  • Endemismus (Lomolino et al., 2010: s. 362-370)
  • Relikty (Hendrych, 1984: s. 72)
  • Geoelementy flóry (Hendrych, 1984: s. 77-90)
    • tady je vše výše uvedené
  • Konvergenční versus divergenční síly (Lomolino et al.,2010: s. 413-420)

Otázky

  • disjunkce (hlavní typy), relikt, endemismus, geoelementy, konvergence a divergence v biogeografii na úrovni druhů a společenstev, koeficienty podobnosti

Prostorové souvislosti speciace a vymírání

Materiály

Otázky

  • definice druhu, pojmy systematické biologie, způsoby genetické diferenciace, typy speciace, adaptace, extinkce, makroevoluce